home

Sao VicenteBarwny korowód, roztańczony tłum, pióra, cekiny, bajecznie kolorowe kostiumy, szkoły samby, konkurencja między poszczególnymi dzielnicami, bogato udekorowane wozy, maskarady, wybór królowej, no i oczywiście muzyka. Karnawał w Rio de Janeiro? Karnawał owszem! Tyle, że nie w Brazylii, a w Mindelo!

Zaczęło się w XVII- XVIII wieku. Źródeł tych kabowerdyjskich zapustów należy szukać w Portugalii i z tradycjami afrykańskimi nie mają one nic wspólnego. Początkowo ludzie skrzykiwali się i organizowali maskarady, by wspólnie się pobawić, ponarzekać na różne instytucje i władzę, urządzić bitwę na wodę czy mąkę.

Karnawał w Mindelo Cabo VerdePóźniej na charakter święta mieli wpływ, o dziwo, Anglicy. Obecność ich kompanii węglowych na São Vicente znalazła swoje odbicie w historii wyspy, językowych naleciałościach, a także i w tradycjach. Ale prawdziwą inspiracją dla Mindelo stał się, w latach trzydziestych, oczywiście starszy i sławny braciszek: karnawał w Rio. Nawyk wspólnej zabawy przerodził się w prawdziwy uliczny festiwal i karnawał w „Małej Brazylii” – bo tak często nazywa się Mindelo - z roku na rok stawał się coraz bogatszy i barwniejszy. ( fot. Mic Dax, za uprzejmą zgodą autora)

Obecnie jest jedną z dwóch największych atrakcji kulturalnych Cabo Verde o charakterze masowym. W sierpniu turyści ściągają na Festiwal Baia das Galas, w lutym – na karnawał w Mindelo, choć tradycja ta powoli rozrasta się na sąsiednie wyspy. Dość znany, choć mniej wystawny i bardziej kameralny i spontaniczny jest już karnawał na São Nicolau.

Mindelowski karnawał rozpoczyna się zawsze w niedzielę, a kończy w Popielec. W niedzielne popołudnie zabawę rozpoczyna karnawał dziecięcy i korowód bogato ustrojonych wozów. Poniedziałkową noc ożywia zawsze przemarsz słynnej grupy Samba Tropical, a w tłusty wtorek wypada właściwy korowód, konkursy wozów , tańca, śpiewu. Nie może się obyć bez wyborów Królowej karnawału!

Przygotowania do tej jednej, jedynej nocy trwają, podobnie jak w Brazylii, nieraz cały rok i rujnują niejedną, i to wcale nie zasobną kieszeń. Ale Kabowerdyjczycy kochają zabawę! A poza tym przecież Mindelo to "mała Brazylia"

powrót

Aktualny PageRank strony e.sieradzinska.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO