home
Cesaria Evora band

 

Pierwszy raz José da Silva usłyszał Cesárię w Lizbonie, w dzielnicy Rato, jedynie z akompaniamentem cavaquinho. Ale już podczas pierwszych koncertów we Francji towarzyszył jej zespół. Cabo Verde to kopalnia muzycznych talentów, ale Cesárii towarzyszyli zawsze muzycy wyjątkowi.

Pierwszym kierownikiem jej zespołu był muzyk wybitny, pianista i aranżer Paulino Vieira. To spod jego ręki wyszły albumy, które stały się przełomem w karierze Cesárii, Miss Perfumado i Mar Azul. Jednak dość szczególny charakter Vieiry i jego indywidualizm uniemożliwiły dalszą współpracę.

Po Paulino pałeczkę przejmuje równie uzdolniony instrumentalista Rufino Almeida zwany Bau (gitara, cavaquinho, skrzypce). Na wydanej w 1997 roku płycie Cabo Verde widnieje już jego nazwisko, podobnie jak na jeszcze późniejszym Cafe Atlantico. Bau opuszcza zespół, gdy decyduje się poświęcić całkowicie własnej karierze.

 
Cesaria Evora,
Nando
Wreszcie kierownictwo przejmuje pianista zespołu Nando Andrade, po dziś dzień aranżer i twórca kolejnych albumów Évory, od São Vicente di Longe zaczynając. To między innymi jego inwencji i pracy zawdzięczają swój charakter i styl ostatnie płyty, w tym nagrodzona Grammy 2004 Voz d'Amor.

 

 

Najczęściej zespół Nando  towarzyszył Cesárii w  składzie:

 
  Fernando Lopes Andrade (Nando)  - pianino 

 

João Pina Alves (Kako) - gitara

 

Paulino Soares (cavaquinho)

 

Ademiro Miranda Paris (Miroca) - instrumenty perkusyjne

 

Tey Santos  - instrumenty perkusyjne

 

Julián Corrales Subida - skrzypce

 

Antonio Domingos Fenandez (Toti) - saksofon, klarnet

 

José Paris - gitara basowa

 

Paryskie koncerty w  2010 roku były ostatnimi dla zespołu w tym składzie. Odszedł Nando Andrade, zajęty wieloma innymi projektami muzycznymi. Kierownictwo zespołu objął młody i niezwykle obiecujący pianista Khaly. Doskonałego Kaku ( gitara) zastąpił ... Odszedł również perkusjonista Miroca Paris. 

Udanym zabiegiem było wsparcie nieco słabszego głosu Cesarii dwuosobowym chórkiem: utalentowany ociemnialy wokalista Nana i Nilza towarzyszyli Cesarii w koncertowych trasach przez dwa ostatnie lata. Ponadto solowy występ Nany w środku koncertów  pozwalał Cesarii na zwyczajowę przerwę na papierosa i łyk wody.