home

Cesaria Evora Nha Sentimento

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To była ostatnia studyjna płyta Cesarii. Nagranie nowy płyty w 2011 zostało nagle przerwane z powodu stanu zdrowia Cesarii.  Ogłószenie zakończenia kariery artystki jesienią 2011  roku nie wpłynęło znacząco na jego poprawę. 17 grudnia 2011 roku odeszła na zawsze. Płyta Nha Sentimento była ostatnim albumem studyjnym,jaki ukazał się za życia Cize.

Wywiad z Cesaria Evorą w Correio da Manha, 26 października 2009

 "Dziś ukazuje się Nha Sentimento, nowa płyta Cesárii Évory, która stała się głosem Wysp Zielonego Przylądka. Pieśniarka zaprezentuje ją w maju 2010 roku w Coliseu dos Recreios w Lizbonie.

CdM Jest Pani znana jako "królowa morny", a tymczasem na Pani nowej płycie słychać znacznie więcej żywszych, weselszych colader. Jakie zatem były intencje nagrania "Nha Sentimento" ?Cesaria Evora, Nha Sentimento
CE Płyta jest w tym samym stylu co poprzednie. Pomysł nagrania na niej więcej colader wyszedł od mego producenta, który chciał , by była bardziej żywa i zachęcała do tańca. Nie oznacza to, że odcinam się od morny, na płycie także ich nie zabrakło.

CdM W aranżacjach morn Vento do Sueste i Sentimento słychac wyraźne akcenty muzyki egipskiej. Jaki związek mają arabskie dźwięki z morną?
CE: Mój producent myślał o tym od dawna i w rezultacie miałam okazję wspólpracować z Fathy Salamą, dyrygentem Kairskiej Orkiestry Symfonicznej. Miało to sens, ponieważ instrumenty, na których grają są bardzo podobne do naszych.

CDM: W nowych piosenkach opiewa Pani, kolejny raz, Cabo Verde. O jakich uczuciach mówi tytuł płyty? ?
CE. O uczuciach Cesárii Évory, takich samych, jak uczucia każdego innego Kabowerdyjczyka. Wszystko to, czym żyją i co czują moi rodacy wyrażam w moich piosenkach. A muzyka mojego kraju nie zmieniła się od czasów, w których zaczynałam śpiewać; jesteśmy bardzo przywiązani do tradycji grania morn i colader. Tyle że dziś obserwuje się wielu młodych, którzy zaczynają nieco odchodzić od swych korzeni i siegają po inne, współczesne gatunki muzyki. 

CdM Po prawie 50 latach kariery jak dzisiejsza Cesária patrzy na tę dwudziestoletnią Cesárię, tę która przed laty śpiewała w Mindelo o utraconych miłościach?
CE: W czasach mojej młodości trudno mówić o wielkiej karierze. Udało mi się ją osiągnąć dopiero gdy zaczęłam występować za granicą. Ale ludziom podobał się mój śpiew, a Portugalczycy zawsze zapraszali mnie, żebym śpiewała tu i tam. W latach 50. i 60. do portu w Mindelo zawijało wiele obcych statków, a ja zawsze sobie myślałam, że pewnego dnia wyjadę z Cabo Verde, żeby zapiewać za granicą. No i udało się. Pan Bóg postawił na mojej drodze pewnego producenta [José da Silvę], którego spotkałam zresztą właśnie tu, w Portugalii, w 1987 roku i od tamtej pory wspólnie pracujemy.

1 2 powrót

Aktualny PageRank strony e.sieradzinska.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO