home

Cesaria Evora, DVD,

Ao_vivo_19951995 VHS "Ao vivo: Cesaria Evora. Miss Perfumado" ( Lusafrica)

Kaseta nie odnotowywana w oficjalnej dyskografii.  Cesária śpiewająca a capella pod swoim pierwszym domem w Mindelo, pod numerem 7, na ulicy William du Bois, archiwalne nagranie z koncertu w Teatro S.Luis w Lizbonie, kilka klipów i, jak sądzę, jeden z pierwszych, uwiecznionych na taśmie wywiadów to materiał unikalny. I najlepszy dowód na to, jak niewiele się zmieniło w zachowaniu Cesárii przez te 15 lat, na scenie i poza nią. 

Cesaria Evora   2001 DVD "CESARIA EVORA" (ARTE) 

Film dokumentalny nakręcony przez  Erica Muleta w latach 1995-96 w Mindelo i w Stanach Zjednoczonych ( w Nowym Jorku, New Bedford i  Bostonie) to historia początków kariery Évory. Ponadto DVD zawiera dwa klipy i fragmenty koncertu w 1995 roku w paryskim Bataclan.  Francuski kanał telewizyjny ARTE wyemitował ten film pod tytułem "Morna blues" i taki tytuł  mają wszystkie kolejne wydania tego dokumentu,  w Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Azji i na Cabo Verde.

2002 DVD Live in Paris (Lusafrica/BMG/RCA)Live_in_Paris
Nagranie z koncertu w Zenith w Paryżu 28 kwietnia 2001 roku, relacje z pobytów na Kubie, w Stanach Zjednoczych, klipy.

 

 2004 DVD Live d'Amor (Lusafrica/BMG/RCA)Live_d_Amor

Nagranie koncertu w paryskim Grand Rex 5 kwietnia 2004 roku. Trzy bonusy: klip Mar de Canal, fragmenty sesji nagraniowej do płyty Voz d'Amor i kulisy sceny Grand Rex.

 

 (?)  DVD "Nha Sentimento"(RTP/Lusafrica?) 

Rozszerzona RTP_Portugalwersja  filmu dokumentalnego portugalskiej dziennikarki telewizyjnej Sofii Leite, zrealizowanego dla 1 programu telewizji portugalskiej RTP i wyemitowanego 17 września. W 2009 roku ekipa towarzyszyła Cesárii w Mindelo na Cabo Verde, podczas kilkudniowego pobytu w Paryżu - na koncercie w Grand Rex i poza salą koncertową oraz w Izraelu. Po piętnastu latach, które minęły od nagrań Erica Muleta w początkach międzynarodowej kariery Évory portugalski dokument (produkcja Ana Lucas,  zdjęcia Miguel Sales Lopes)  będzie z pewnością najważniejszym filmem poświęconym Cesárii.  

 Na wielu DVD zarejestrowano także fragmenty koncertów Cesárii na  festiwalach muzycznych jak Musiques Métisses, Later World, Global Sound 2004 czy  i innych ( co do DVD z Estival  Jazz 2007 Lugano mam podejrzenia co do legalności nagrania) czy jej gościnnego udziału w koncertach innych wokalistów ( Bernard Lavilliers czy Kayah).