home

 

Carlos_Santana

           GOŚCINNIE...

SpotkCarlos_Santanaać się nie mogli, choć chcieli. Musiały wystarczyć piękne kwiaty i liścik z podziękowaniami i wyrazami podziwu. Kto? Carlos Santana .Dołączył  do grona znanych i uznanych fanów Cesárii i wprawdzie nie zadeklarował publicznie, jak Madonna, chęci wspólnego nagrania, lecz zrobił więcej: na swej płycie Food for Thought zamieścił utwór Beijo di Longe

Oczywiście nie jest to jedyna płyta, na której Cesária jest gościem. Praktycznie wszyscy wokaliści, którzy nagrywali w duecie z Évorą umieścili te utwory na swych płytach (  Salif Keita, Compay Segundo,  Adriano Celentano, Kayah, Bernard Lavilliers, Elefteria Arvanitaki, Teofilo Chantre i innMario_Lucioi). Pod koniec 2010r. na płycie Kreol Mario Lucio, wokalisty urodzonego na Santiago, pojawia się morna Mar Azul.  Jej piosenki goszczą również na niezliczonych składankach tematycznych ( marzenia, miłość, najsłyniejsze głosy kobiece, muzyka świata itd), także żadna dobra kompilacja muzyki z Cabo Verde nie może się   bez  jednego choćby utworu Cesárii.

 

Gościnnie

 


 

 

 

 

 

 

 

Po piosenki Cesárii sNeg_Marrons_et_Cesariaięgają także wokaliści reprezentujący inne style muzyczne . Do takich ciekawych realizacji należy piosenka "Małe Wyspy" (Petites Îles), nagrana w  2008  przez francusko-kabowerdyjską formację Neg'Marrons i zamieszczona na ich płycie "Liens Sacrés". "Petit Pays" w rytmie reggae czy może rap ? To raczej pytanie do fanów tej grupy, ale to dobra piosenka i udany klip. Własne interpretacje piosenek Cesárii zamieściło na swych płytach kilku innych wokalistów europejskich, w tym pewna Francuzka ( "Sodade"), pominę je jednak  ze względu na poziom tych produkcji.