home

DUETY…Na płytach i live, na scenie lub w klipie. Ale rzeczywiste, a nie dogrywane w różnych studiach, w różnych krajach, bo o takich duetach Cesaria często niewiele wie, jak chociażby „Crepusculao solidao” z Giannim Morandim na płycie "Capo Verde Terra d'Amore", gdzie włoscy wokaliści interpretują piosenki z Cabo Verde.

1994 TaratataW styczniowym wydaniu francuskiego programu telewizyjnego Taratata na France 2. Cesaria śpiewa Sodade w duecie z Ritą Mitsouko, która z wrażenia zapomina słów. 

 1995 Césaria ponownie bierze udział w programie Taratata, tym razem w towarzystwie antylskiego zespołu Kassav.

1998 Z Caetano Veloso u stóp? Hmm, kto by nie chciał! Wspólnie z brazylijskim pieśniarzem, który na jej koncercie siadRed Hot Rioa wprost na scenie Césaria nagrywa piosenkę "E preciso perdoar" (aranżacja Ryuichi Sakamoto) która znajdzie się na składance "Red Hot + Rio". To ich pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie przed mikrofonem.

 1999Elefteria Grecka wokalistka Eleftheria Arvanitaki nagrywa album "Live", na którym wspólnie z Césarią wykonuje Sodade. • W tym samym roku duet z Brazylijką Marisą Monte i wspólnie zaśpiewana piosenka  "E doce morrê no mar" ( Jak słodko jest umrzeć na morzu). 

 2000  EmbarcacaoPolska wokalistka Kayah spełnia swój zamiar wspólnego nagrania z  Césarią . Świetnie znana w Polsce "Embarcação" z płyty "Jaka Ja Kayah" pozostaje jedną z ciekawszych piosenek nagranych przez Évorę we współpracy z europejskimi wykonawcami. Równie ciekawy jest również nakręcony w Warszawie klip tej piosenki.  · 21 października podczas Grand Bal à Bercy obok siebie na scenie stają dwie wielkie gwiazdy afrykańskiej muzyki : Césaria i  Youssou N'Dour z Senegalu. 

2001  To zdecydowanie rok świetnych zresztą duetów "południowoamerykańskich". Na płycie "São Vicente di Longe" gośćmi Césarii Pedro Guerra (Tempo Y Silencio), Caetano Veloso (Regresso), Orquesta Aragon (Linda Mimosa), i Costa NegraChucho Valdes (wspaniałe, liryczne Negue).  Dzielnie radzi sobie również, na tej samej płycie, po kreolsku, Bonnie Raitt w Crepuscular Solidao. W tym samym roku Lusafrica wydaje płytę Costa Negra, peruwiańskiej wokalistki Tanii Libertad. Historia de amor zaśpiewana z Césarią  jedynie z akompaniamentem kong to mała muzyczna perełka

 

2002 Salif Keita ACompay Segundole prawdziwa perełka powstaje rok później: duet z kultowym malijskim pieśniarzem Salifem Keitą na jego albumie "Moffou. Przepiękna muzyka Malijczyka, dwoje fantastycznych wykonawców i towarzyszący albumowi klip:  Yamore ( niżej). · Nagrana w tym samym roku piosenka Lagrimas Negras ze słynnym Compay Segundo (album Duets) to kolejny sukces Césarii.

2Carnets de bordAdriano Celentano004Teofilo Chantre "Mãe pa fidje", czyli "Matka synowi" to tytuł piosenki zaśpiewanej wspólnie z Teofilo Chantre, jednym z ulubionych autorów i kompozytorów Cesárii na jego płycie "Azulando". Oddaje nieco relacje obojga: Teofilo jest mniej więcej w wieku syna Cesárii, Eduarda. Teofilo przekłada także tekst piosenki Adriano Celentano "Il ragazzo della via Gluck". W maju gwiazdor włoskiej piosenki zaprasza Cesárię do nagrania nowej wersji tej piosenki na płycie "C'è sempre un motivo". Powstaje także bardzo ciekawy klip. A 15 października wychodzi płyta francuskiego wokalisty Bernarda Lavilliers "Carnets de bord": płyta zawiera wspólnie wykonaną piosenkę "Elle chante", którą Lavilliers pisze o i dla Cesárii.

2005Africa Nossa ZapowiadaAnthologyny na wrzesień nowy album Cesárii poprzedza singiel "Africa Nossa", zaśpiewany w duecie z senegalskim pieśniarzem Ismaelem Lo. Ukazuje się kompilacja "Anthology", z ciekawą wersją piosenki "Sodade", zaśpiewaną wspólnie z pierwszym jej wykonawcą, Bongą z Angoli.

 2006Maffay Pod koniec stycznia w Dakarze Cesária nagrywa klip do piosenki "Africa Nossa". Powstaje kolejna wersja piosenki "Sodade" w duecie. Tym razem na płycie niemieckiego wokalisty Petera Maffaya "Begegnungen: Eine Allianz für Kinder" ( wychodzi także singiel). W wersji międzynarodowej  płyty "Rogamar" w piosence "Uma Pinçelada" Cesárii towarzyszy francuski wokalista Cali.

Cesaria_Evora_Duets2010 Płyta, która ukazuje się w końcu listopada to same duety. To, w większości, kompilacja  utworów, o których piszę wcześniej. Ciekawostką jest króciutkie nagranie z  z brazylijską ikoną Caetano Veloso wspólnie zaśpiewane Negue, tylko z akompaniamentem gitary Veloso.  Polskim ekcentem jest Embarcaçao z Kają. W polskiej wersji ( opakowanie eco)  Sony-BMG Poland dodało piosenkę Pinçelada z Dorotą Miśkiewicz, którą na płycie w wersji międzynarodowej wykonuje francuski wokalista Cali. więcej

Lura_Cesaria_Moda_bo2010 Tak jak ty (Moda bô). Taki tytuł ma piosenka, którą na swej płycie The Best zamieściła chyba najbardziej znana wokalistka młodego pokolenia Cabo Verde Lura ( coraz śmielej depcze jej po piętach Mayra Andrade). "W dzieciństwie chciałam śpiewać tak jak ty", śpiewa Lura i jest to jej oczywisty hołd  dla Cesárii i wyraz przywiązania do rodzinnego kraju, choć urodziła się już w Lizbonie.  Moda bô to bardzo oczekiwany i udany, zarejestrowany duet Cesárii i Lury.