home

 

 

Mae Carinhosa Cesaria EvoraMãe Carinhosa.  Taki tytuł  nosi pośmiertny album Cesárii Évory, który ukazał się 4 marca 2013 roku . Album poświęcony jest ( i miał być) rzeczywiście matce Cesárii, Joanie Marii, ale piosenki nie powstały specjalnie dla niej, jak błędnie podaje PAP, a za nią inne serwisy. Nie jest to również, jak pisze autor artykułu, niedokończona płyta, nagrywana przez artystkę w 2011 roku. Na album złożyły się niewydane piosenki nagrane między albumami Cabo Verde i Rogamar (1995 -2005), podczas sesji do innych płyt,  które z różnych powodów na nich się nie zmieściły. Na pokazanie światu rzeczywiście ostatnich nagrań  jest chyba jeszcze za wcześnie.  

Album otworzy Morna Sentimento, nagrana w 2003 roku. Będzie także tytułowa
Mãe Carinhosa,

Teofilo Chantre, muzyczny flirt między coladerą i rytmami latynoskimi, przepiękne morny B.Lezy ( Dor di Sodade i Talves), Tchon de França (Francuska ziemia) Nando da Cruz, autora słynnego Petit pays, Esperança wspólnie z Manu Dibango, bolero Dos Palavras śpiewane po hiszpańsku i powstałe w Meksyku w 1962 roku , karnawałowa piosenka Franka Cavaquinho Quem tem Ódio i bardzo  znane na Cabo Verde, znane z innych interpretacji Cme Catchorr Manuela de Novas.

Album “Mãe Carinhosa” ukaże się w dwóch wersjach: podstawowej - CD  ( 13 utworów, niżej traclist)  i w wersji Deluxe (CD +DVD z godzinnym niepublikowanym wcześniej koncertem w Lizbonie z 2010).

Tracklist:

Sentimento ♦Tchon de França ♦ Mãe Carinhosa ♦ Dor di Sodade ♦ Talvêz ♦ Dos Palavras ♦ Essencia d'Vida ♦ Quem tem Ódio ♦  Cabo-Verdianos de Angola ♦ Emigue Ingrote ♦ Esperança ♦ Cmê Catchorr ♦  Nos Cabo Verde.

A tak o nowej płycie mówią José da Silva, postać nr 1 w karierze Cesàrii i Teofilo Chantre, pieśniarz kabowerdyjski, jeden z ulubionych kompozytorów Evory. 

 

    Dwunasta w karierze Cesárii płyta studyjna miała się ukazać na jesieni 2011r. Takie były plany. Niestety...We wrześniu 2011 Cesária przyleciała do Paryża w stanie wykluczającym nie tylko koncerty i pracę w studio, ale bezpośrednio zagrażającym życiu, a pobyt w szpitalu i rekonwalescencja odwlekły fatalny moment jedynie o kilka miesięcy.

 Dziś, w  rok po odejściu Cesárii José da Silva powoli wraca do pewnych projektów. Na początek, 29 października 2012 ukazał się zremiksowany częściowo i bogatszy o fragmenty z innych płyt album MISS PERFUMADO; od ukazania się tej przełomowej w karierze Cesárii płyty upłynęło właśnie 20 lat. 

A w sobotę, 15 grudnia 2012, tu, na wyspie Santo Antão odbył się mega koncert "W hołdzie...". Lista artystów była długa, a podobno lista tych, którzy chcieliby wystąpić, a z różnych powodoów nie moga, jeszcze dłuższa. Życzeniem Cesárii był taki właśnie  koncert z okazji jej 70 urodzin, właśnie tam, na rodzinnej wyspie Jej matki. Niestetym grudniowy  koncert w Ribeira de Torre  spełnił to życzenie jedynie co do miejsca  i rozmachu. Zabrało najważniejszej osoby. Cesárii. /  fot. Reklama koncertu na ulicach Mindelo/

Tribute a Cesaria evora

Miss Perfumado 20 rocznica

 


Synagoga pod Białym Bocianem Wtocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrocław dołączył do wielu miast organizujących  koncerty, wystawy i imprezy w hołdzie Cesárii. Évora śpiewała we Wrocławiu trzykrotnie, miała zaśpiewać także w tym roku. W koncertach Tribute to Cesária Évora weźmie udział między innymi  doskonale znana polskiej publiczności i bardzo ceniona przez Bosonogą  Lura, a także Mário Lúcio. Dla niewtajemniczonych  to nie tylko artysta, ale także ...minister  Kultury Republiki Wysp Zielonego Przylądka. Więcej.

 

 

..................

Pierwszy dzień trwającego jeszcze festiwalu Rio Loco w Tuluzie (Francja) na głównej scenie to koncert-hołd poświęcony Cesarii.Na scenie pojawili się artyści związani z Cesarią i większość członków jej  zespołu. Rio Loco  to kolejny festiwal, który dedykuje Evorze specjalny koncert. I pewnie nie ostatni...

Współne Sodade na Rio Loco

...i solo Totinho w Velocidade.

 

 

8 marca, międzynarodowe lotnisko na São Vicente rodzinnej wyspie Cesarii  otrzymało oficjalnie jej imię.  Ceremonii nadania imienia i odsłonięcia trzymetrowego pomnika artystki  przewodniczył premier José Maria Neves. Po uroczystości przewidziano specjalny koncert, dedykowany Cesarii. Organizację całego przedsięwzięcia wziął na siebie oczywiście Jose da Silva.   

Aeroporto Cesaria Evora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 grudnia 2011

Głos Cabo Verde umilkł na zawsze

Cesaria 17 grudnia 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                              WIECZNE SAUDADE...

 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Już w domu. Trochę zmęczona po podróży, ale zadowolona z powrotu na São Vicente. Czas na odpoczynek. Oby tylko bez zabójczych dla niej chipsów! 

SAPOPortugalski portal Sapo, a dokładniej  "kabowerdyjska" część jego redakcji uruchomiła  stronę internetową, poświęconą Cesárii i jej artystycznym dokonaniom. Powodzenia!!!

www.cesariaevora.sapo.cv

 

 

W piatek, 23 września 2011r  Jose da Silva i Cesaria Evora zadecydowali o definitywnym zakończeniu kariery artystki.Wszystkie zaplanowane koncerty   zostały odwołane.

 

 

22-26 marca 2012. W te dni możemy spodziewać się przyjazdu Evory do Polski. Gdzie wystąpi? Na te informacje trzeba jeszcze trochę poczekać.

 

Cesaria i komiks?
CaraibeditionsNakładem wydawnictwa CaraiBéDitions ukazał się komiks poświęcony wybitnym czarnym kobietom Afryki, obu Ameryk i Antyli, autorstwa Serge’a DIANTANTU. Te słynne, z pierwszych stron gazet i serwisów informacyjnych, ale też i te zapomniane. Utalentowane, wykształcone, wybitne w różnych dziedzinach swej działalności . Wśród bohaterek komiksu choćby takie postaci jak Toni Morrison, Oprah Winfrey czyMichèle Obama. I oczywiście Cesária Evora.

27 sierpnia 2011. Swoje 70. urodziny Cesaria Evora obchodzi  w swym domu, w Mindelo, wśród  bliskich i przyjaciół. Parabens, Cesaria!

Casa de Cesaria

 

 

 

 

 

 

 

 

24 lipca 2011, Villa Ada, Rzym

 

a tu znajdziesz zdjęcia z koncertu.

 

22 lipca 2011 Festival w Alantaya, Turcja


 

20 lipca. Pierwszy z trzech koncertów we Włoszech. Festival Villa Arconati

 

26 czerwca, jak co rok, Radio Alfa organizuje Fête des Saints Populaires de Portugal w Créteil pod Paryżem, z udziałem wielu artystów portugalskich. Pojawiła się tu także, choć nie śpiewała -  Cesaria.

 

Hotel Marriot


 

 

 

Cesaria w Polsce. To był długi, polski tydzień ( 15-22.06.2011) Zaczęło się od Lublina.


 Wywiad w TVN  przed warszawskim  koncertem: tu

Koncert w teatrze Letnim w Szczecinie, zdjęcia Andrzej Szkocki: tu

 

Reunion. To nie była pierwsza wizyta na francuskiej wyspie Réunion ( 200 km od Mauritiusa) i nie pierwszy koncert. Cesária czuje się tu znakomicie, jak sama kiedyś powiedziała, Réunion przypomina jej jedną z wysp Cabo Verde...

...i fragment koncertu w ramach Festiwalu SAKIFO 2011. Bosonogą przyjęto owacyjne, a koncert   zgromadził 7.000 ludzi.

 

Koncert w Atenach. Wobec odwołanego koncertu w Słowenii koncert w stolicy Grecji jest pierwszym po krótkiej przerwie. Oto kilka zdjęć z wczorajszego koncertu w Teatrze Likavitos z serwisu MusicCorner.gr. I krótki fragment kncertu; szkoda, że w słabej jakości.

 

Koncerty w Polsce coraz bliżej...

 

 

Grand Rex, Paris, France

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncerty w paryskim Grand Rex ( 29 i 30 kwietnia 2011), jednej z największych sal kinowych Europy poprzedziły koncerty w programach telewizyjnych "C'a vous" i "Pont des Artistes", Wszystkie odbyły się w ramach promocji ostatniej płyty Evory "Cesaria Evora &..." Stąd obecność nie tylko Lury w pierwszej części, ale także Teofila Chantre, autora wielu utworów wykonywanych przez Cesarię i Bongi, we współnie zaśpiewanym Sodade.


 

Fragment koncertu "C'a vous 28 avril 2011".

 

Dla zespołu Cesarii paryskie koncerty były ostatnimi w dotychczasowym składzie. Podczas czerwcowych koncertów, także w Polsce, nie zobaczymy już pianisty i kierownika bandu Nando Andrade, Miroki (perkusja) i Kaku (gitara).

 

Tournée po Rosji...

14 апреля 2011 г. 17:55
Босоногая дива
Известная во всём мире певица Сезария Эвора (Cezaria Evora) вновь посетила Москву: 10 апреля ее можно было увидеть в «Крокус Сити Холл».

   Читать дальше...

 Fragment koncertu w Moskwie 10 kwietnia 2011. Duet z Lurą w piosence Moda bo ( do pobrania na :http://fata-giu.livejournal.com/)

Konferencja prasowa  w Niżnym Novgorodzie:


Dość niefortunnie rozpoczęło się tournee Cesárii w Rosji. Na lotnisku w Jekaterinburgu okazało się, że artystka i zespół... zostali bez bagażu! Całe zamieszanie wynikło z tego, że pewne formularze nie zostały wypelnione w języku rosyjskim. Po kilku godzinach oczekiwania  na szczęście walizki  Cesárii się odnalazły, ale bagaże zespołu zostały...no właśnie, gdzie? Mimo to Miroce humor dopisywał, a koncert zapowiadał się  znakomicie.

Dalej już było lepiej...


17 i 19 marca 2011

Bogota, Kolumbia

wywiad przed pierwszym koncertem w Teatro Mayor

interview avant le premier concert à Teatro Mayor

entrevista antes do primeiro concerto no Teatro Mayor


10 marca 2010

Mińsk, Białoruś

koncert w Pałacu Republiki

Cesaria w Mińsku Białoruskim