home

Boxy_CD

 

 

 

 

Ta "reszta" jest spora i niełatwo ją poklasyfikować. To przede wszystkim najróżniejsze wznowienia w boxach po dwie lub trzy płyty ( najnowszy Box 3 CD ukaże sie w styczniu 2011).Box 3CD

Festiwale

Mamy też okolicznościowe płytowe wydania z corocznych festiwali, choćby Nuits Atypiques w Langon, Fiesta du Sud  czy  Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. I choć na tych płytach rzadko pojawiają się nagrania live niekiedy  na wydawców czyhają pułapki; w maju 2010 roku przekonali się o tym organizatorzy Smooth Festivalu w Bydgoszczy: na płycie wydanej z tej okazji pojawia się Cesária, która miała być największą gwiazdą festiwalu. Jednak z powodu bardzo poważnej operacji do Bydgoszczy nie przyjechała.
Cesária pojawiła się także na wielu innych, okolicznościowych płytach.Choćby  na albumie World Christmas ( Metro Blues, 1996), który  jest kompilacją nagrań znakomitych wykonawców world music, m.in. Angelique Kidjo, Gilberto Gil, Caetano Veloso, Papa Wemba czy Mino Cinelu ( choć nie tylko np John Scofield). Évora interpretuje tu utwór Manuela de Novas Natal ( Boże Narodzenie).

Na płycie Boas Festas, będącej hołdem wykonawców z Cabo Verde dla wielkiej postaci muzyki archipelagu, klarnecisty Luisa Moraisa Cesária śpiewa utwór Nos Maestro (Nasz Mistrz). Luis to wieloletni towarzysz na muzycznych, niełatwych ścieżkach Évory. Barcelona

 Z okazji trwania Światowego Forum w Barcelonie ( 2004) wydano serię CD La Música del Forum. Afrykę reprezentuje, obok MIriam Makeby i Youssou N'doura płyta Cesárii Cabo Verde

Warto  wspomnieć także o płycie Taratata Duos (1996), bedącej zapisem serii programów muzycznych we francuskiej telewizji. Słynne Sodade zyskuje tu nowe akcenty: Cesária śpiewa je w duecie ze znanym antylskim zespołem Kassav.

DKompilacje_Cesariao "reszty" należy zaliczyć także wszelkie kompilacje muzyki kabowerdyskiej i dziesiątki międzynarodowych wielotematycznych składanek, na których znalazły się utwory Cesárii: Afryka, afrykańskie rytmy, miłość, marzenia, muzyka świata, latino, gorące rytmy, muzyka świata itp.

 A na koniec  kolekcjonerski, ciekawie wydany i nieprzeznaczony do sprzedaży sampler płyty Voz d'Amor, która przyniosła Évorze nagrodę Grammy.

 

Voz_d-Amor